""
Foredrag og debat

At tænke og skrive med havet

Tid
17:00 - 18:15
Pris
Køb billet: 30 kr.
Sted
Gilleleje Bibliotek
Peter Fjelstrups Vej 12,
3250 Gilleleje
Børnetrappen
Havet har altid sat sit præg på menneskers liv og fortællinger, men i en tid med klimaforandringer taler det til os med fornyet styrke. Gennem litteraturens blik på vand, kyster og oversvømmelser giver professor Søren Frank perspektiver på, hvordan vi kan forstå og navigere i en vådere fremtid.

Professor Søren Frank undersøger havet som både konkret livsbetingelse og model for en ny epoke kendetegnet ved menneskeskabte klimaforandringer, den såkaldte antropocæne epoke. 

Gennem litteraturens lange arkiv over menneskets liv med kyster, vand og oversvømmelser præsenterer han skiftende forestillinger om fare, ressourcer, tilhørsforhold og forandring.

Pointen er, at litteraturen ikke blot afspejler vores forhold til havet, men træner os i at sanse, forestille og leve med ustabile omgivelser. 

Dermed kan vores ”blå litteraturhistorie” – fx værker af Dorthe Nors, Peter Laugesen, Peder Frederik Jensen og Siri Jacobsen, men også ældre værker af fx Holger Drachmann og Johannes V. Jensen –give perspektiv og sprog til klimaforandringernes nye virkelighed og åbne for andre måder at bebo verden på.

Søren Frank er professor på Københavns Universitet, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab