MAKERSPACE: Inkscape begynder – design et logo
- Tid
- 18:00 - 21:00
- Pris
-
Adgang: Gratis
- Sted
-
Helsinge Bibliotek
Skolegade 43
3200 Helsinge
Tags
makerspaceBibliotek
Helsinge BibliotekVil du lære at lave et logo og grafikker, der faktisk kan bruges i praksis?
Så kom til en introduktionsaften i Inkscape – et gratis og stærkt program til vektorgrafik, som er oplagt til laserskæring, vinyl, stickers, skilte og andre makerspace-projekter.
På kurset arbejder vi konkret med at designe et simpelt logo fra bunden. Undervejs lærer du, hvorfor Inkscape er så smart: Det bygger på vektorgrafik. Det betyder, at dine designs kan skaleres op og ned i uendelig størrelse uden at blive pixelerede eller miste kvalitet. Det samme logo kan bruges til både et lille klistermærke og et stort skilt – uden at skulle laves om. Det er præcis derfor vektorgrafik er standarden til maskiner som laser og vinylskærer.
På aftenen gennemgår vi:
• grundlæggende værktøjer til at tegne og redigere former
• arbejde med tekst, farver og lag
• opbygning af et enkelt, brugbart logo
• hvordan du klargør filer korrekt til laser- og vinylskæring
Kurset er for begyndere – også dig, der aldrig har åbnet Inkscape før. Målet er, at du går hjem med et færdigt logo og forståelsen for, hvordan vektorgrafik virker, så du selv kan bygge videre på dine egne idéer.
Du er velkommen til at låne vores computere, men du er også velkommen til at medbringe din egen. Hav gerne Inkscape installeret på forhånd (www.inkscape.org).