Thomas Mann – et forfatterforedrag

""
Billede: Gyldendal
Overalt i verden mindes man i 2025, at det er 150 året for Thams Manns fødsel. Mag.art. Bente Hatting Gjelten tager os på rejse i Manns dramatiske liv og giver inspiration til læsning af den verdensberømte forfatters vidunderlige værker.
Date
Tid
17:00 - 18:30
Sted
Trappen ved børnebiblioteket
Adresse

Peter Fjelstrups Vej 12
3250 Gilleleje
Danmark

 Mann fik nobelprisen for den enestående slægtsroman ”Buddenbrook”, men hans enorme forfatterskab rummer vidt forskellige genrer.

I ”Doktor Faustus” sætter Mann fokus på at være kunstner og det tyske kulturliv og ved læsning af ”Hans kongelige højhed” forstår man vanskeligheder ved at være handikappet og skulle leve op til et folks ideal-forventninger. Den store novelle ”Døden i Venedig” opføres ofte som skuespil, også i efteråret 2025.

Har man set TV-udsendelserne ”Hotel Romantik” har man oplevet det kurhotel i Davos, der dannede rammen om Manns ”Troldomsbjerget”, og de fleste kender bogen og filmen ”Huset Buddenbrook, men alt for få kender de mange andre hovedværker, så kom og bliv inspireret.

 Fri entré – ingen tilmelding