
- Date
- Tid
- 19:00 - 20:30
- Pris
- Adgang: 30 DKK
- Bibliotek
- Helsinge Bibliotek
- Adresse
-
Skolegade 43
3200 Helsinge
Danmark
Vidste du, at dyr kunne blive stillet for retten i middelalderen, at hysteri kunne kureres med sex, eller at man kan finde ananasser på bygninger over hele Storbritannien?
Kom til et anderledes og underholdende foredrag med unyttige historiefacts, der ser på de lange linjer i verdenshistorien og binder de forunderlige fakta sammen til en morsom fortælling om, hvordan vi mennesker har udviklet os.
Foredraget med Unyttige Historiefacts har fokus på de lange linjer i verdenshistorien, som belyses igennem de forunderlige historier, bundet sammen til en lærerig indsigt i, hvordan historien ikke blot kan underholde, men også forundre og vise mennesket har udviklet sig, men stadig er en besynderlig størrelse.
Vi vil blive ført igennem verdenshistorien ved hjælp af de populære ‘Unyttige Historiefacts’ som underbygger hovedtrækkene ved tidsperioderne. Underholdningsværdien er høj i dette foredrag, men samtidig er det fyldt med faglig viden, som giver et indblik i verdenshistorien samt refleksioner om både fortid og nutid.
Oplægsholder er Michael Frederic Hvid Hawkins, som er cand. mag i historie og lektor på Aalborg Katedralskole.
Biblioteket serverer en forfriskning.