Folkeuniversitetet: Introduktion til de islandske sagaer

Alle: 150 DKK
Bliv klogere på de islandske sagaer med Kim Lembek. Foto: Privat.
Kom med til to spændende aftner om de islandske sagaer ved Kim Lembek, cand.mag. i dansk og islandsk fra Københavns og Islands Universitet
Date
Tid
19:00 - 21:00
Adresse
Græsted Stationsvej 10A
3230 Græsted
Alle: 150 DKK
I samarbejde med
Gribskov Folkeuniversitetet

Bliv klogere på de islandske sagaer med cand.mag. Kim Lembek.

Torsdag 29. januar, kl. 19.00 - 21.00

Torsdag 19. februar, kl. 19.00 - 21.00

 

Aften 1: Sagaens oprindelse og karakteristika

Eksisterer de islandske sagaer? I så fald: Hvad er en islandsk saga, hvornår stammer de fra ? og hvorfor blev de nedskrevet?

På dette første møde gives en generel introduktion til sagaerne. Vi belyser deres oprindelse og sætter dem ind i den historiske kontekst, de beretter om, og den tid, de er nedskrevet i.

Gennem mindre tekstuddrag redegøres der for de karakteristiske fortælletræk i sagalitteraturen.
 

Aften 2: Nærlæsning og kulturel kontekst

På anden aften foretager vi en nærlæsning af et par kortere sagatekster.

I fællesskab vil vi drøfte, analysere og fortolke teksterne og sætte dem ind i en bredere kulturel og samfundsmæssig sammenhæng ved hjælp af den viden, vi har opnået på første møde. Endvidere undersøger vi, hvordan sagaerne som litterære tekster kan udfolde visioner og modbilleder i forhold til den tid, de blev skabt i.

 Kurset kræver ingen faglige forudsætninger, men alene nysgerrighed og åbenhed. Det forventes ,at deltagerne læser de kortere sagatekster der fremsendes inden kurset,  desuden kan deltagerne med fordel orientere sig i :

-Annette Lassen: Islændingesagaernes verden (Gyldendal, 2017) og

-Pernille Hermann: Saga (Tænkepauser, 2023), som er letlæste introduktioner til emnet.

Mere fra Gribskov Biblioteker